Anasayfa / Varis Hastalığı / Kılcal Varis Tedavisi Radyo Frekans

Kılcal Varis Tedavisi Radyo Frekans

En küçük varis türü olan kılcal venler özellikle bacaklarda baldır ve diz arkası kısımlarında görülür. Etek giyen kadınların kabusu haline gelen kılcal varisler tedavi edilmediği sürece ilerler ve yaygınlaşır. Kötü görünüm yanısıra sızlanma ve ilerleyen süreçte kılcal damar çatlamasına neden olmakta olup, bacak kanaması kaçınılmazdır. Tedavisi ameliyatsız yöntemlerle sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır.

kılcal varis tedavisi

Kılcal Varis Neden Olur?

İnsanlarda görülen en küçük varis tipi olan kılcal damarlar neden olduğu tam olarak saptanmış bir durum değildir. Fakat üzerinde durulan neden ise genetik, mesleki ve yaşam biçimi ile alakalıdır.

Kılcal Varis Belirtileri Nelerdir?

Hastadan hastaya değişen şekillerde olup, ilk etapta gözle görünmeyecek kadar küçüktür. Ancak ilerlemesi halinde daha koyu renge bürüneceği için farkedilme olasılığı olur. Bu aşamaya gelen hastaların ayaklarında özellikle sızlanma en çok görülen belirtiler arasındır.

Bacak ve Yüz Bölgesinde Görülür

Vücudun her yerinde bulunan kılcal damarlar özellikle yiz bölgesi ve bacaklarda soruna neden olur. Diz arkası ve baldırlarda çok sık ve yaygın kılcal varisler görülür. Her ikisi farklı nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Bacaklarda görülüş nedeni yukarda yer almakta olup, yüz bölgesinde görülen kılcal varisler ise özellikle sıcak ve güneşte fazla kalanlar ile alkol tüketimi fazla olan kişilerde görülür.

Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diğer varis problemleri ile ameliyatsız tedavi edilebilen kılcal varisler içinde 3 farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar lazer, (daha fazla seans gerekebilir) Köpük yada skleroterapi (1mm ve daha küçük varislerde uygulanamaz) Radyo Frekans işte kılcal varis tedavisinde en başarılı yöntem aşağıda detaylarını görüp, nasıl yapıldığını hazırladığımız video’dan izleyelim.

Radyo Frekans Kılcal Varis Tedavisi

Lazer’in gelişmiş şekli olan Radyo Frekans RF olarakta bilinir özellikle kılcal ve orta boy venlerin tedavisinde uygulanıp, kılcal venlerde tek seans yeterli gelmektedir. Kıldan bile ince bir ucu olup, bu uçla varislere girilerek radyo dalgası verilmektedir. Anında sorunlu damaların tahrip olduğunu görürsünüz. İmha olan kılcal damarlar vücut tarafından emilerek yok edilir.

Hakkında Op. Dr. Oğuz Uğur

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi sonrası Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Dr. Siyami Ersek Hastanesinde tamamlamıştır. Konya Eğitim Araştırma Hastanesinde ve sonrasında Aksaray Üniversitesinde Dr. Öğr. Üyesi ünvanıyla görev almıştır. Şu anda Kadıköy'de hasta kabul etmektedir.