Anasayfa / Hastalıklar ve Tedavileri / Varis Çorabı Nasıl Kullanılır

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır

Varis çorabının doğru kullanımı hem çoraptan alacağın olumlu cevabın iyi olmasını hemde daha uzun süre dayanmasını sağlarHekiminiz tarafından kullanılması size önerilen farklı boy ve basınçtaki varis çorabı kullanımı özellik arzeder. Varis çoraplarının genelde 6 aylık bir kullanım ömrü vardır. Bu süreyi uzatmak için çoraplar günlük elle ve deterjansız, sabun kullanılarak yıkanmalı ve düz bir zeminde mümkünsw kuru bir havlu üzerinde kurutulmalıdır.

Giyilirken de; mümkünse sabah yataktan kalkmadan giyilmeli, banyo tuvalet ihtiyacı nedeniyle mümkün değilse, çorabı giymeden önce bu gibi ihtiyaçlarımızı giderdikten sonra düz bir yere uzanıp ayaklarımızın altına 2-3 yastık koyup 10-15 dakika beklememiz gerekir. Günlük aktivitelerimiz bittikten sonra ise çoraplarımızı çıkartabiliriz. Giymesi de zor olduğundan özel çorap giyme aparatları kullanılabilir. Çorap giyildikten sonra ise özellikle kilo problemi olan hastalarda çorabın bacakta katlantı yapmamasına, ve aşağıya kayarak bacağı sıkarak faydasından çok zararlarının ortaya çıkabileceğini de unutmamak gerekir.

Hakkında Op. Dr. Oğuz Uğur

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi sonrası Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Dr. Siyami Ersek Hastanesinde tamamlamıştır. Konya Eğitim Araştırma Hastanesinde ve sonrasında Aksaray Üniversitesinde Dr. Öğr. Üyesi ünvanıyla görev almıştır. Şu anda Kadıköy'de hasta kabul etmektedir.