Anasayfa / Hastalıklar ve Tedavileri / Varis tedavi nasıl yapılır?

Varis tedavi nasıl yapılır?

Ciddi bir toplardamar hastalığı olan Varisten kurtulmak için 2 farklı ana yöntem bulunmaktadır. Bu en eski yöntem olan ameliyat yada gelişen teknoloji ile hayatımızda büyük önem kazanan ameliyatsız varis tedavisidir. Bunun dışında ilaç, krem, bitkisel karışım yada varis çorabı kullanmakla varis hastalığında kurtulmak rüyanızda bile mümkün olmayacaktır. Sözü fazla uzatmadan varis tedavisi nasıl yapılır, hangi yöntemler kullanılır ve bu yöntemler nasıl uygulanır, görelim.

Ameliyatla Varis Tedavi
Hastalığın tedavisine yönelik geliştirilen en eski tekniklerden biri hiç şüphesiz varis ameliyatı uygulamasıdır. Kendi içerisinde bir kaç yöntem olup, hekim uygun gördüğü teknikle yada bildiği teknikle yapmaktadır. Amaç kapakcıkları bozulmuş olan toplardamarı vücudumuzdan çıkarmak yada uçlarından kesip bağlamayı amaçlamaktadır. Hastane ortamında yapılması gereken bu yöntem narkoz gerektirmekte olup, tedaviden sonra en az 3-4 gün hastanede yatmak gerekir. Gelişmiş sağlık merkezlerinde uygulaması son bulmuş olan Varis Ameliyatı daha çok hasta yoğunluğu ve teknolojik ve tecrübesi olmayan yerlerde devam etmektedir. Varis muayenesi olanlar hangi yöntemle tedavi edildiğini mutlaka sormalılar.

Gelişen Teknoloji Varis Ameliyatını Gereksiz Kıldı
Bir çok insan ameliyat korkusu nedeniyle hastalığında hep en son evreye gelene kadar dayanmaktadır. Evet ameliyat maalesef narkoz, dikiş izleri ve hastanede yatma insanları hiç şüphesiz tedirgin edebilmekedir. Artık varis hastaları tedavi olmak için ameliyat olmak zorunda değiller. Çünkü son yıllarda geliştirilen ameliyatsız varis tedavisi uygulamaları ile narkoz, hastanede yatma yada dikiş izi sorunu olmadan sadece 10 dakikada sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Nasıl olduğunu hemen aşağıdaki satırlarda detaylı olarak görüp hatta nasıl yapıldığını hazırladığımız video ile izleyeceğiz.

Ameliyatsız Varis Tedavi
Idea klinik olarak sürekli geliştirdiğimiz ameliyatsız varis tedavileri tüm varis hastaları için geçerlidir. Herkesteki varis farklı olması nedeniyle 4 farklı aameliyatsız varis tedavi yöntemi bulunmaktadır. Burada amaç sizdeki varis durumuna göre etki edecek yöntemi geliştirmektir. Dilerseniz aşağıda o yöntemleri inceleyelim.

Lazer; En küçük (kılcal) varislerin tedavisinde uygulana lazerle varis tedavi cilt üzerinden varisli damara uygulanmakta olup 90 dereceye varan bir ısı ile sorunlu damar imha edilir. Tedavi öncesi sürülen soğutucu jel sizin sıcaklığı hissetmenizi önler. Herhangi bir ağrı ve yanma olmaz.

Radyo Frekans; Lazer gibi uygulanan Radyo Frekans yönteminde ise etki alanı kılcal ve orta boy varislerde geçerlidir. lazer gibi ısı vermek yerine radyo dalgaları ile damara etki etmektedir.

Köpük ve Skleroterapi; İkisi farklı yöntemler olsada uygulamadaki benzerlik nedeniyle ikisini aynı başlıkta aktaracağım. Köpükle varis tedavisinde bahsi geçen köpük ilaç ile havanın karıştırılması ile elde edilen karışımdır. Bu karışım çok ince bir enjektör (iğne) ile tespit edilen varisli damarlara verilir. Anında etkisini göreceğiniz yöntem en çok uygulanan yöntemdir. Skleroterapi ise ilaç ve havayı karıştırmak yerine ilacı direkt olarak kullanmaktır. Yine küçük bir enjektör ile ilacı sorunlu damarlara vererek sorunlu olan damarları yok etmektedir. Hemen aşağıdaki video’da köpükle varis tedaviyi izleyelim.

Sizde böylesine gelişmir yöntemle tedavi olmak için sizleri görev yaptığım Idea klinik kadıköy şubesine davet ediyorum. Ücretsiz varis muayenesi imkanlarından hemen yararlanak için randevu alınız.

Hakkında Op. Dr. Oğuz Uğur

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi sonrası Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Dr. Siyami Ersek Hastanesinde tamamlamıştır. Konya Eğitim Araştırma Hastanesinde ve sonrasında Aksaray Üniversitesinde Dr. Öğr. Üyesi ünvanıyla görev almıştır. Şu anda Kadıköy'de hasta kabul etmektedir.